NOWOŚCI: Anna Wasilewska - Oulipo, czyli recepta na życie bez końca | KIERMASZ W KSIĘGARNI LOKATOR | więcej


igoogle rss

ANKIETA

ZAKAZ PALENIA TYTONIU W KNAJPACH?
* 70% -- Tak
* 26% -- Nie
* 2% -- Obojętne
liczba głosów: 368
archiwum ankiet


OGLĄDALNOŚĆ

najczęściej odwiedzane w ub. miesiącu:
* Stanisław Rosiek (2172)
* (2080)
* Filmowe Koło Rosji (656)

najczęściej odwiedzane w całej historii:
* KASPAR HAUSER (39750)
* FRANCISZKA THEMERSON (38406)
* Filmowe Koło Rosji (37944)


forum
LOKATOR > MOSTOWA 1
2011-06-26


PIO
ŻYCIE BITWA MORSKA
2010-12-12


album
10 URODZINY KLUBU LOKATOR
2011-05-19


galeria
10 na 10 - Gregory Michenaud - Sąsiedzi
2011-06-01

mrówkojad
Mrówkojad, numer 52, styczeń 2011


księgarnia
KWIATKI
JERZY FRANCZAKlokator
ADAM WIEDEMANN

oglądasz archiwalną wersję strony -- za 10 sek. nastąpi automatyczne przekierowane do aktualnego serwisu -> www.lokatormedia.pl.

jeśli chcesz kontynuować oglądanie archiwum, kliknij -> tutaj.

O POTRZEBIE TWORZENIA WIDZEŃ. Stefan Themerson.

data: 2008-06-27 (piątek) godz. 18:00 [wstep wolny]

kategoria: nowosci
Stefan Themerson. O potrzebie tworzenia widzeń, 27.06 - 17.08, CSW w Warszawie
Wystawa przedstawia wizualne aspekty twórczości Stefana Themersona począwszy od fotogramów (lata 20 i 30), kolaży i filmów (1930-1945), poprzez poezję semantyczną, wykresy czasu do opery semantycznej.
Na potrzeby ekspozycji został zrekonstruowany stół trickowy, który służył Themersonom do realizacji filmów. Umożliwi on zwiedzającym zapoznanie się w praktyce z techniką wprowadzania fotogramów w ruch.


Stefan Themerson (1910-1988)
Awangardowy twórca filmowy, eksperymentator w dziedzinie fotografii i fotogramu, pisarz, autor książek dla dzieci, poeta, filozof, autor projektów graficznych i rysunków, kompozytor, dramaturg i wydawca, przekraczający każdą z tych kategorii w konwencjonalnych odniesieniach. Z żadną z nich identyfikował się jednoznacznie, a kiedy zapytano go, kim tak naprawdę jest, stwierdził, że nie myśli o sobie jako o rzeczowniku, a raczej -czasowniku, którego przez wiele, wiele lat nie było, potem zaczął się dziać, teraz się dzieje i niedługo przestanie się dziać. Instrumentarium dostępne uprawianym przez Themersona dziedzinom sztuki i nauki, którym się wymiennie posługiwał, pozwalało mu patrzeć na świat i analizować go z wielu możliwych punktów widzenia. Robił to zawsze z dystansem i poczuciem humoru, chociaż mówił o nim, że nie jest to poczucie humoru a poczucie rzeczywistości.
 
Tłumaczył i przekładał światy. Fotogram to inne potraktowanie fotografii. Fotogram wprawiony w ruch staje się filmem. Film staje się przełożeniem dźwięków na obraz. Avaton - urządzenie, które nie doczekało się realizacji - przekłada dźwięk na obraz i obraz na dźwięk. Poezja semantyczna to przekład przywracający znaczenie słowom. Themerson powracał do tych samych idei, ale w coraz to innej formie. Zestawiał pozornie nieprzystawalne światy - znaczenie tworzyło się poza odniesieniami i kwestionowało przyjęte sposoby myślenia. Spustoszenie w systemie klasyfikacji, na którym opiera się Porządek. Był przeciwnikiem przyklejania etykietek i klasyfikacji. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim. Istota nie tkwi w rzeczy ale w tym jak na nią patrzymy.

Całe życie próbował iść wraz z żoną Franciszką - wybitną malarką, graficzką, scenografką, współautorką wszystkich filmów, ilustratorką książek Stefana, partnerką w życiu i twórczości (wracając myślą wstecz do zrealizowanych przedsięwzięć nie pamiętali kto tak naprawdę, co wymyślił) - tyłem, ale naprzód, przedkładając to nad chodzenie całą parą, ale wstecz.

^^^ | dodaj komentarz | przeczytaj komentarze (0)

brak komentarzy


czas ladowania 0.0368s