NOWOŚCI: Anna Wasilewska - Oulipo, czyli recepta na życie bez końca | KIERMASZ W KSIĘGARNI LOKATOR | więcej


igoogle rss

ANKIETA

ZAKAZ PALENIA TYTONIU W KNAJPACH?
* 70% -- Tak
* 26% -- Nie
* 2% -- Obojętne
liczba głosów: 368
archiwum ankiet


OGLĄDALNOŚĆ

najczęściej odwiedzane w ub. miesiącu:
* Filmowe Koło Rosji (723)
* FRANCISZKA THEMERSON (642)
* FRANCISZKA THEMERSON (638)

najczęściej odwiedzane w całej historii:
* KASPAR HAUSER (46552)
* Filmowe Koło Rosji (46295)
* FRANCISZKA THEMERSON (45194)


forum
LOKATOR > MOSTOWA 1
2011-06-26


PIO
ŻYCIE BITWA MORSKA
2010-12-12


album
10 URODZINY KLUBU LOKATOR
2011-05-19


galeria
10 na 10 - Gregory Michenaud - Sąsiedzi
2011-06-01

mrówkojad
Mrówkojad, numer 52, styczeń 2011


księgarnia
KWIATKI
JERZY FRANCZAKlokator
ANNE SWARD

oglądasz archiwalną wersję strony -- za 10 sek. nastąpi automatyczne przekierowane do aktualnego serwisu -> www.lokatormedia.pl.

jeśli chcesz kontynuować oglądanie archiwum, kliknij -> tutaj.

ŻYCIE BITWA MORSKA

data: 2010-12-12 (niedziela) godz. 20:00 [wstep wolny]

kategoria: galeria PIO

Prezentacja księgi graficznej PIO, w księgarni HOUSE OF ALBUMS inspirowanej "Życiem instrukcją obsługi" Georgesa Pereca.

Georges Perec wyznał kiedyś w wywiadzie, że “z Życiem instrukcją obsługi  było trochę tak, jakbym po dwudziestu latach pisania porwał się na dzieło, w którym miałbym rozliczyć się z wszystkim, co od samego początku robiłem”.  Pierwszy pomysł podsunął matematyk, Claude Berge: napisanie opowieści, w której wystąpiłyby trzy postaci, trzy przedmioty oraz trzy trzymane w ręku rekwizyty, z rozdziału na rozdział przedmioty i rekwizyty zmieniałyby swoich właścicieli zgodnie z systemem permutacji zwanym ortogonalnym bikwadratem łacińskim rzędu 10. Pomysł ten Berge jeszcze skomplikował, wprowadzając nie trzy, lecz dziesięć postaci, przedmiotów i rekwizytów. Jakby trudności było jeszcze za mało, Perec postanowił napisać nie dziesięć, lecz sto rozdziałów oraz wprowadzić dwie serie po dziesięć przedmiotów. Kolejnej inspiracji dostarczyła pisarzowi zabawa układanką: historia człowieku, który przez całe życie układa puzzle, a potem je niszczy. Do tego dołączył się, zaczerpnięty z Dabła kulawego Alain RenÈ Lesage’a obraz domu, ze zdjętą fasadą. Po miesiącach rozmyślań Perec połączył kwadrat łaciński z domem pozbawionym fasady. W ten sposób powstała dziesięciopiętrowa kamienica, a każde z jej pomieszczeń miało stać się kolejnym rozdziałem książki. Perec opracował także system poruszania się po tym budynku ruchem konika szachowego. Gdyby konik skakał prawidłowo, w ostatnim rozdziale mielibyśmy za sobą wszystkie pola, a rozdziałów byłoby sto. Takie rozwiązanie drażniło jednak autora nadmierną regularnością. Dlatego postanowił usunąć jeden z rozdziałów w sposób, który zaburzył cały system i zafałszował dalszą numerację. Życie instrukcja obsługi to skomplikowana gra. Powieść ciężka od autobiograficznych szczegółów, zaszyfrowanych dramatów, piętrowych reguł, których sam autor nie był w stanie objąć i o których szybko zapominał.
    W hołdzie dla Georgesa Pereca, a także ku uczczeniu pięćdziesięciolecia eksperymentalnej grupy literackiej OULIPO Piotr Kaliński przygotował cykl 50 grafik, zainspirowanych setką rozdziałów Życia. Skomplikowana, matematyczna konstrukcja powieści aż prosi się o graficzne przedstawienie. PIO znalazł sposób najprostszy, a zarazem nieoczywisty- zamiast szachownicy rozdziału, wyobraził sobie najprostszą kartkę w kratkę, która w jednej chwili może zmienić się w planszę do gry w okręty. Pięćdziesiąt grafik, na każdej dwie plansze obrazujące postępy dwójki graczy- to swoiste odzwierciedlenie struktury Życia. Bitwa Morska Piotra Kalińskiego nie jest interpretacją księgi Pereca. Próżno na kolejnych grafikach doszukiwać się nawiązań do konkretnych rozdziałów powieści. Nie przewidział ich wszak sam artysta. Bitwa  jest raczej hołdem dla skomplikowanej konstrukcji powieści, która zostaje rozsadzona od środka poprzez usunięcie jednego rozdziału. Na koniec znikają kratki, nie ma już pól, tylko czarne plamy, trafione-zatopione.
Anna Arno 2010

| 1 |

^^^ | dodaj komentarz | przeczytaj komentarze (0)

brak komentarzy


czas ladowania 0.0102s